REGIONY | MÍSTNÍ STRÁNKY | Firmy | Restaurace | Ubytování |
Pohled na menší řeky a potoky není příliš radostný. Řada z nich je téměř vyschlá. Špatná situace je i na větších řekách. Na více než polovině je průtok tak nízký, že dosáhl hodnot označovaných jako sucho.
Tento stav je mimo jiné na Labi v Jaroměři, na Orlici v Týništi a v Kostelci nad Orlicí, na Úpě ve Slatině či na Cidlině v Novém Bydžově a v Chlumci nad Cidlinou.
Průtoky jsou velmi nízké
„Průtoky jsou výrazně podprůměrné, nejčastěji se pohybují v rozmezí od 15 do 35 procent dlouhodobého srpnového průměru," uvedla mluvčí povodí Labe Jana Burianová. Řada průtoků navíc dál zvolna klesá.
Ani v dalších krajích, jejichž řeky spravuje Povodí Labe, není situace lepší. Nejnižší průtok v uplynulých dnech vykazovala Cidlina ve středočeských Sánech, která se dostala na pouhá čtyři procenta srpnového průměru, a Výrovka v Plaňanech, která má 11 procent.
Přehrady klesají, aby pomohly řekám
Podle mluvčí vodohospodáři zaznamenali podobné sucho i v minulosti. V posledních padesáti letech se za extrémně suché označují roky 1963 až 1964, rok 1976, 1990 a 2003. „Současná situace se však jeví ještě horší," konstatovala mluvčí. Podle ní začal letošní nepříznivý vývoj už na počátku května.
Vedra a dlouhodobý deficit srážek se projevují i na přehradních nádržích. Na přehradách Pastviny, Les Království a Pařížov byl zaznamenán vůbec nejmenší objem přítoku od roku 1979. Na Seči se v tomto hodnocení rok 2015 řadí hned za velmi suché období v roce 1992. Špatná situace je v nádrži Křižanovice, kterou je nutné doplňovat z výše položené Seče.
V současné době z přehrad odtéká více vody, než do nich přitéká. Vodohospodáři se tímto způsobem snaží pomoci zlepšit průtoky řek. Hladiny přehrad tak postupně klesají, ale podle vodohospodářů jsou zatím na stále ještě úrovni, která zabezpečuje provoz i odběry vody.
Města omezují odběr vody
Některá města před několika dny kvůli suchu zakázala brát vodu potoků a řek i odběry podzemních vod ze studní a vrtů. Omezení platí například pro celé Hradecko, Dobrušku, Rychnov nad Kněžnou či Kostelec nad Orlicí. Užívání povrchových vod je zakázáno i v Lanškrouně, Holicích, Poličce nebo ve Vysokém Mýtě. Jinde je zakázáno zalévání zahrad, napouštění bazénů, mytí aut či zalévání hřišť.
Metla vodomilů: kameny a sinice
Sucho a horko vábí k osvěžení ve vodě, ale současné počasí nepřeje vodákům a někde ani plavcům. Vodáci své lodě po řekách mezi kameny spíše přetahují, koupání zase komplikují množící se sinice. Tento problém trápí například rekreační nádrže Rozkoš, Seč a Pastviny. U autokempu v severní části Rozkoše se sinice rozmnožily natolik, že tam hygienici museli dočasně zakázat koupání. V jižní části však průhlednost vody stále činí 2,5 metru a rekreanti sem mohou bez obav.
„Neobvykle vysoké koncentrace jsou zaznamenány také na nádrži Labská ve Špindlerově Mlýně," uvedlo Povodí Labe. Velmi špatná kvalita vody je v nádržích Pařížov a Les Království.
Autor: Ivana Vitovská
Zdroj: http://nachodsky.denik.cz/z-regionu/povodi-labe-sucho-je-nejhorsi-za-pad...
Srna uvízla v Labi, zachraňovali ji hasiči |
Vaše komentáře |