REGIONY | MÍSTNÍ STRÁNKY | Firmy | Restaurace | Ubytování |
Provozovatelka trafiky/stánku u pošty vyklízí časopisy z výlohy bílého zastřešeného stánku nepravidelného tvaru. Dětské časopisy, noviny, ale i drobné sladkosti či tabák. To bylo zboží, které zde naproti budově pošty nabízela 21 let. Mokrým hadrem stírá skleněné tabule stánku a vysvětluje své rozhodnutí ukončit živnost. „Mám 10 měsíců do důchodu. Nedokázala jsem se přenést přes EET, stejně jako přes Babiše. Nebudu se toho aktivně účastnit, když s tím nesouhlasím. EET to rozhodně u Babiše nekončí. Poprvé v životě budu na úřadu práce,” říká odhodlaně.
Končí také obchod spodním prádlem ve Švehlově ulici, vedle „bílé cukrárny” před kruháčem se surikatami. EET však nebyl hlavní důvod. Paní majitelka v důchodovém věku má již delší dobu zdravotní problémy a EET jen upřesnilo datum skutečného zavření prodejny. Jen je škoda, že se dosud nenašel zájemce, který by v jejích obchodních aktivitách pokračoval. Kromě vybaveného obchodu nabízí i kontakty na ověřené dodavatele.
Marin - obchod pánským prádlem a oblečením v ulici Palackého - ve středu 1. března již také neotevře. Manželé Štůralovi jsou v důchodu a pan Štůrala, který byl za pultem 50 let, přiznává, že chtěli s obchodem skončit již loni. Nakonec setrvali, a přesluhují tak v důchodu již 5 let. S EET by si prý poradili snadno: registrační pokladnu i internet již beztak v prodejně používali. EET tak v jejich případě jen rozhodla o konkrétním datumu zavření. Obchod je volný k pronájmu i s vybavením.
Kombinace věku majitelky obchodu a zavedení EET zafungovala také ve vyhlášeném obchodu obuví v obci Mostek, který vyhlásil v posledních měsících velký výprodej a k 1. březnu končí.
Nová cedule s informací o pronájmu od 1. března také visí v přízemí hotelu Centrál na náměstí TGM ve Dvoře Králové. Provozovatelka salonu a kavárny zde však nekončí kvůli EET, ale stěhuje se do prostor v areálu Starého pivovaru.
Paní Richtrová v dámském butiku naproti knihovně Slavoj ve Dvoře Králové se chystá skončit s prodejem s ohledem na svůj věk a EET by byl v jejím případě také ideálním milníkem. Vydrží však ještě půl roku, sankce za zrušení objednávky jsou v jejím případě příliš vysoké. EET si pořídila díky pomoci od „mladých”, kteří jí vybrali kombinaci chytrého telefonu, příslušné aplikace a tiskárny. Náklady na EET tak v jejím případě činí 10.000 Kč a k tomu 350 Kč měsíčně za připojení.
Majitelka obchodu Patchwork ve Fugnerově ulici, paní Iglová, cítí zavedení EET jako další zátěž. Ví, že je to její povinnost, na druhou stranu chápe, že jsou lidé naštvaní. Jak sama tvrdí, byla na sebe hodná a pořídila si tlačítkové chrastítko EET na splátky, které činí i s připojením 500 Kč měsíčně po dobu 2 let. „Těch 500 Kč jsou čisté peníze. Daňovou úlevu dostanu, ale nejdříve se musí vygenerovat částka, ze které si ji můžu odepsat,” přibližuje finanční náročnost pro obchodníky s malými obraty.
V centru Dvora Králové i v okolních obcích přibudou 1. března prázdné nebytové prostory k pronájmu. Možná jde jen o generační výměnu. Necháme se překvapit, kolik mladých lidí naskočí za pult prosperujících a zavedených obchodů.
Kateřina Sekyrková
Vaše komentáře |